Ananas Yetiştiriciliği İstekleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ananas Yetiştiriciliği İstekleri

Ananas yetiştiriciliği, ananas tüm dünyada hem meyve olarak hem de meyve suyu olarak tercih edilen bir sebzedir. İçerdiği kalsiyum oranı, A, B vitaminleri, demir ve fosfor mineralleri nedeniyle tropikal meyveler arasında önemli bir yere sahiptir. Anavatanı Amerika kıtasında Brezilya ve Paraguay olduğu düşünülen bir meyvedir. Ancak ticari açıdan iyi bir kaynak olduğunda tropikal ve subtropik bölgelerde de ananas yetiştiriciliği yapılmaktadır. En önemli yetiştiriciler arasında ise Hindistan yer almaktadır. Ananas yetiştiriciliğinde belli koşulların bulunması gerekir.


Ananas yetiştiriciliği istekleri


İklim istekleri: Ülkemizde Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerindeki ılık ve nemli hava koşulları ananas yetiştirmek için oldukça elverişlidir. Yoğun yağış alan bölgelerde ananas verimli bir şekilde yetiştirilebilir. Yıllık ortalama 1500 mm yağış alan yerler tercih edilmelidir. Havanın nemi ve sulama koşulları da göz önüne alınmalıdır. Hem deniz kıyısına yakın bölgeler hem de iç bölgeler bu koşullara uygun olabilir. Ananas denizden 1500 metreye kadar yüksek yerlere ekilebilir. Meyvenin gelişme sıcaklığı için 15-32 derece sıcaklık yeterlidir. Sürekli gölge olan yerler, az sıcaklık olması, güneş ışığının yetersiz olması ananaslara zarar verebilir.

Toprak istekleri: Çok yıllık bir bitki olan ananas, humus bakımında zengin, derin bünyeye sahip, drenesi iyi toprakları sever. Kumlu, ağır ve hafif özellikteki topraklarda pek iyi yetişmez. Hafif kumlu topraklarda verim erken zamanda olur, başlar daha küçük kalır. Bu verimin düşmesine neden olur. Böyle topraklara ananas ekilirse, sulamaya çok önem verilmesi gerekir. Ağır topraklarda da kökler fazla hava alamayacağından çürüme olur. Toprağın pH değerinin 5,5-6 olması gerekir. Organik madde oranı da %2 kadar olmalıdır. Güneye bakan yamaç yerlerde havanın erken ısınması nedeniyle rahatlıkla ananas yetiştiriciliği yapılabilir.


Ananas yetiştiriciliği ve arazi hazırlığı


Öncelikle toprağın iyice sürülerek, pulverise yapılmalıdır. Ananas yetiştiriciliğinde toprak uzun zaman kullanıldığından, plantasyon yapılmadan arazı derin işlenmelidir. Bundan sonra toprak birkaç gün havalanmalı, inceltilerek dikim yerleri hazırlığı yapılmalıdır. Drenaj kanalları yeterli olmalıdır. İyi yağış alan yerlerde hektar başına dikim sıklığı 40.000-44.000 olabilir. Yağışın az olduğu serin yerlerde ise 63.000-64.000 dikim sıklığı olabilir. İyi verim almak için ananaslara iyi bakım yapılmalı, gübreleme ve ilaçlama doğru olmalıdır.


Ananas yetiştiriciliği toprak hazırlığı, ekim ve bakım nasıl yapılır?


Ananas üretimi tohumla ya da bitkinin kök ve boğazlarındaki dip sürgünlerinden olur. Bunlar 3-20 ay iyi bir bakımla, uygun iklim koşullarına alınır. Bu şekilde dip sürgünleriyle üretimde alınan dip sürgünlerde bitkinin özelliklerini taşır. Çoğaltma ise genellikle vegetatif yolla yapılır. Tohumla ananas yetiştiriciliği yapılacağı zaman önce fidelerin yetiştirilmesi gerekir. Tohumlar Mart ve Nisan aylarında saksıya ya da tüplere ekilerek fide yetiştirilir. Bunlar ertesi yılda ekilir. Ekim için en uygun dönem sonbahar ya da ilkbahardır. Sulama ise her zaman yapılabilir. Ahır gübresiyle 15-20 cm derine dikilen fideler iyi bir bakımla yetiştirilirse, alınan üründe sağlıklı olur. Sulama için damla sulama sisteminin olması da daha iyidir. Ağır topraklarda ananasın fazla sulanmaması gerekir. Bu köklerde çürümeye neden olur. Gübrelemede azot ve potasyum içeren gübre kullanılmalıdır. Bunu yıl içinde 2-3 defa vermek gerekir.

Ananas yetiştiriciliği yapıldığında her ananas bitkisinin bir meyve verdiği bilinmelidir. Hasat için meyveler uzak yerlere gidecekse %75-80 olgunluk aranmalıdır. Bitkiden tek meyve alınacağı için hasadın özenle yapılması önemlidir. Eğer meyve zedelenirse, hemen çürüme başlar. Lezzet ve renk kalitesi için meyvenin bitkide büyümesi gerekir. Erken hasat olursa, meyvede ağaçsı hamuru gelişme riski olur.

Ananas Yetiştiriciliği Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ananas Nasıl Dikilir?

Ananas Nasıl Dikilir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ananas Nasıl Soyulur?

Ananas Nasıl Soyulur?

Ananas Bitkisi Nasıl ve Nerelerde Yetişir

Ananas Bitkisi Nasıl ve Nerelerde Yetişir

Ananas Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ananas Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gebelikte Ananas Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gebelikte Ananas Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ananas Fidesi Nasıl Yetişir?

Ananas Fidesi Nasıl Yetişir?

Güncel

Ananas Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ananas Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Ananas Ağacı Türleri ve Özellikleri

Ananas Ağacı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Ananas Detoksu Nasıl Yapılır?

Ananas Detoksu Nasıl Yapılır?

Ananas Tohumu Nasıl Elde Edilir?

Ananas Tohumu Nasıl Elde Edilir?

Ananas Kaç Kalori?dir?

Ananas Kaç Kalori?dir?

Ananas Nerede Yetişir?

Ananas Nerede Yetişir?